استادان بسیجی اصفهان در گفتگو با خبرگزاری فارس؛

بانوان ایرانی در اندیشه امام (ره) عفیفانه جهاد کردند، مخلصانه بخشیدند

امام خمینی(ره) گفتند: زنان در عصر ما ثابت کردند که در مجاهده هم‌دوش مردان بلکه مقدّم بر آنانند. زنان ایران، هم مجاهدات انسانی عظیم کرده‌اند و هم مجاهدات مالی.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج اصفهان، امام خمینی(ره) گفتند: زنان در عصر ما ثابت کردند که در مجاهده هم‌دوش مردان بلکه مقدّم بر آنانند. زنان ایران، هم مجاهدات انسانی عظیم کرده‌اند و هم مجاهدات مالی.

 

تلاش امام راحل برای احیای حقوق واقعی زنان

زهرا حیدران، معاون علمی و مسؤول بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد هم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با تشریح شرایط و جایگاه  اجتماعی زنان در کشور پیش از انقلاب اسلامی گفت: در شرایطی که زنان جامعه ما از محدودیت های فراوان رنج می بردند و از بسیاری حقوق اجتماعی خود حتی خواندن و نوشتن و .. محروم بودند و کرامت و شخصیت واقعی زن در خدمت به سرمایه و لذت به کار گرفته شده بود، حضرت امام خمینی (ره) برای احیای حقوق واقعی زنان و هویت اصیل زن مسلمان تلاش کردند.

وی افزود: امام راحل(ره) در کنار مبارزه با تفکر غلط رایج و جهل حاکم بر جامعه با جدیت و تأکید فراوان به تشویق و ترغیب بانوان به تحصیل و تلاش های علمی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر آنکه به مسؤولان و دست اندرکاران برای خدمت به جامعه زنان تأکید می نمودند، تلاش فراوانی به منظور یافتن جایگاه واقعی این قشر از جامعه در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه براساس اسلام و قرآن به کار می‌بردند.

معاون علمی و مسئول بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد افزود: رهبر کبیر انقلاب اسلامی در وصیت نامه سیاسی، الهی‌شان به نقش ارزنده زنان برای حضور در عرصه‌های گوناگون اشاره نموده و در این رابطه می فرمایند «ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر، و هم دوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند. زن انسان است، آن هم یک انسان بزرگ، زن مربی جامعه است، از دامن زن انسان ها پیدا می شوند.حیدران تاکیدکرد: در نگاه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، زن مبدأ همه سعادت‌ها باید باشد، بانوان در اسلام بلندپایه هستند.

وی ادامه داد: امام(ره) اعتقاد داشتند از نظر حقوق انسانی، تفاوتی بین زن و مرد نیست. زیرا که هر دو انسانند و زن حق دخالت در سرنوشت خویش را همچون مرد دارد و همان طوری که مردها باید در امور سیاسی دخالت کنند، زن ها هم باید دخالت کنند و جامعه را حفظ کنند.

نقش زنان در انسان سازی و پیروزی ملتها

افسانه خسروی، استاد دانشگاه گروه حقوق بین الملل و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان هم با اشاره به دو نگاه مهم به زنان در جهان شامل رویکرد جهان اسلام و رویکرد تمدن غرب گفت: نگاه امام خمینی (ره) به زنان براساس دین اسلام و ارزش‌های اسلامی و نشأت گرفته از نجابت و کرامت انسانی است.وی افزود: از نگاه بنیان گذار انقلاب اسلامی زنان مقام انسانی و حقوق برابر با مردان دارند که در منشور حقوق سازمان بشر هم عنوان شده است.خسروی ادامه داد: از دیدگاه امام(ره) فساد و صلاح یک جامعه از صلاح و فساد زنان نشات می‌گیرد و زنان جایگاه قابل توجهی در صلح و آرامش و رشد یک کشور دارند.این استاد دانشگاه  با تاکید بر اینکه از نگاه امام (ره) زن نقش بزرگی در اجتماع دارد و مظهر تحقق آمال بشر است یادآور شد: امام خمینی(ره) معتقد بودند زنان علاوه بر نقش مادری در حوزه تعلیم و تربیت و انسجام و انتقال ارزش‌ها در جامعه اثرگذارند و از برکات حضور زنان در جامعه این است که بانوی توانمند با استقامت و ارزش های  والای اسلامی می‌تواند انسان سازی کند و انسان‌هایی را به  جامعه و دنیای اجتماعی تحویل دهد که تاثیر مستقیم بر رشد و پیشرفت همه جانبه  آن جامعه داشته باشد.وی ادامه داد: از نگاه امام خمینی(ره) اعمال و رفتار انسان‌ها باید قضاوت شود نه جنسیت آنها، همچنین ایشان حقوق و مسئولیت های هم ارز مردان برای زنان قائل است.

استاد بسیجی دانشگاه آزاد اصفهان اضافه کرد: امام در دیدگاه‌های خود معتقدند قرآن کریم تبعیض جنسی را باطل اعلام کرده و در عمق اندیشه ایشان حقوق زن و مرد برابر است.

خسروی با بیان اینکه امام معتقد بودند تاریخ معلم انسان و چراغ راه آینده است افزود: در نگاه امام(ره) بزرگ بانوانی مانند حضرت مریم(س)، حضرت آسیه ، هاجر(س) و حضرت زهرا(س) در تاریخ برای همه الگو شده‌اند که در پارسایی و تقوا نمونه‌اند.

وی با تاکید بر  حفظ جایگاه واقعی زنان در جامعه ادامه داد: عزت‌مند شدن زنان در جامعه یکی دیگر از معیارهای مورد توجه امام بود و اعتقاد داشتند در اسلام زن می‌تواند اعتبار و عزت خود را حفظ کند و جلوه‌های معنویت خود را در صحنه‌های مختلف جامعه هم فرهنگی اقتصادی نظامی و سیاسی به منصه ظهور برسند.به گفته خسروی عزت‌مند شدن زنان باعث می‌شود اعتبار زنان و مقام والای انسانی آنان و شرافت انسان ها هم‌خوانی پیدا کند و جامعه به برکت حضور چنین بانوانی به رشد و ارزش های والای انسانی برسد همان گونه که مد نظر بنیان گذار انقلاب اسلامی بود.

در این روزها که با تهاجم فرهنگی دشمن و به مدد فضای مجازی و رسانه‌های مدرن تسخیر و استحاله ارزش‌ها بیش از پیش جامعه زنان کشور را هدف قرار داده است بانوان ایران زمین با الگو پذیری از اندیشه های بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و گفتمان سازی بانویِ موفقِ مسلمان می‌توانیم برای فتح قله‌های امید، از روزمرگی‌ها عبور کنیم و با امام راحل(ره) و مکتب ایشان هم عهد و هم قسم شویم و در مسیری قدم نهیم با سبک زندگی جهادیِ عفیفانه و البته کریمانه و از یاد نبریم خمینیِ بزرگ، امام خوبی‌ها، ما بانوان را رهبران نهضت اسلامی نامیده بود…

انتهای پیام/