امروز : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۲۲
معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان برخوار؛

رسانه ها راوی واقعیت نیستند، باید مصرف کننده نه مصرف شونده باشیم

، جناب سرهنگ حسن میر حیدری، معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان برخوار در نشست تخصصی «راهکارهای عملی رژیم مصرف رسانه ای در زندگی»، گفت: رسانه ها راوی واقعیت نیستند باید مصرف کننده نه مصرف شونده باشیم.
 رسانه ها راوی واقعیت نیستند، باید مصرف کننده نه مصرف شونده باشیم
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۵:۲۴ |
کد خبر : ۱۶۳۷ |
اخبار کانون ها

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، جناب سرهنگ حسن میر حیدری، معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان برخوار در نشست تخصصی «راهکارهای عملی رژیم مصرف رسانه ای در زندگی»، گفت: رسانه ها راوی واقعیت نیستند باید مصرف کننده نه مصرف شونده باشیم.

کارشناس ارشد مشاوره و معاون اجتماعی پلیس برخوار در ابتدای این نشست که به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد و بسیج اداری این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: قرن 21 و تسلط رسانه ای و این که این قرن را عصر ارتباطات، انفجار اطلاعات، توقعات و انتظارات، استرس و فشار و مجاز حقیقی نامگذاری کرده اند.

جناب سرهنگ میرحیدری گفت: تامل روی این اسمها بیانگر این مطلب است که رسانه بر زندگی مردم تسلط پیدا کرده است و امروز مفهومی داریم بنام مدیا کراسی تسلط رسانه ها بر مردم وجود دارد.

وی با اشاره به این که خیلی از ارتباطات باعث خیلی از خدمات به ما می شود اما خیلی از این ارتباطات هم باعث انواع مشکلات برای ما و خانواده ما می شود، افزود: عصر انفجار اطلاعات است در یادگیریهای به ما کمک می کند اما اطلاعات کشنده و مخرب هم وجود دارد باید اطلاعات را شناسایی کنیم. همچنین امروزه شاهد خیلی از توقعات و انتظارات غیر منطقی و غیر معقول هستیم که این هم برمی گردد به رسانه ها.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان برخوار با اشاره به عصر مجاز حقیقی و بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص، خاطرنشان کرد: چیزی که وجود دارد فضای سایبری نه فضای مجازی با تاثیرات فوق العاده، مثبت یا منفی است.

وی با بیان این که تاثیر فضای سایبری گسترده و عمیق، سریع، با کمترین هزینه است، گفت: همه جور مخاطبی در همه گروههای سنی هم دارد، در واقع برای همه برنامه ریزی شده است.

معاون اجتماعی پلیس برخوار اظهار کرد: رسانه ها در ابتدا روی فکر اثر گذاشته و فکر مرتبط با هیجان و احساس ماست و در نهایت این فکر روی رفتار ما اثر می گذارد.

کارشناس ارشد مشاوره اظهار کرد: یک فکر می تواند سرنوشت را تعیین کند این فکر را در این فضا رسانه ها می سازند عصر مدیاکراسی است رسانه ها تسلط دارند و متاسفانه فضای خانواده در بعضی خانواده ها نقطه ای و جزیره ای شده اعضای خانواده هرکدام اسیر این رسانه گوشی، سریال، اخبار و بازی و غیره است.

وی بیان کرد: این مدیاکراسی باید مدیریت شود ما در نهایت می خواهیم به این  نتیجه برسیم که معتاد مدرن نباید در خانواده دانشگاهی رشد کند.

رسانه ها راوی واقعیت نیستند باید مصرف کننده نه مصرف شونده باشیم

وی با بیان  این که در این شرایط مدیا کراسی  باید سواد رسانه ای خود را ارتقا بدهیم و سفره را از طریق چینش درست رسانه ها تنظیم کنیم، اظهار کرد: این رسانه ها راوی واقعیت نیستند چیزی که در ذهن دارند بر ما و بچه های ما  نفوذ می دهند تا به اهداف خود برسند، ما باید مصرف کننده نه مصرف شونده باشیم.

سفره رسانه را چگونه بچینیم

جناب سرهنگ میر حیدری  با بیان این که مفهوم سواد به 300 سال قبل برمی گردد به تعاریف مختلف سواد توسط یونسکو اشاره کرد و گفت: یونسکو در قرن 21 عنوان کرد بی سواد کسی است که 12 مهارت بلد نیست این 12 مهارت شامل سوادعاطفی، ارتباطی، مالی، رسانه، تربیتی، رایانه ای، سلامتی، نژادی قومی، بوم شناختی، تحلیلی،  انرژی و علمی است.

وی افزود: اما در تعریف اخیر یونسکو از سواد، علم با عمل معنا پیدا می کند. بنابراین باید در موضوع رسانه دقیقا سواد رسانه را در زندگی ببینیم و کاربردی کنیم این توانایی ایجاد تغییر در رفتار و زندگی بصورت عملی و در همه گروههای سنی حتی سنین بالا ببینیم،

 وی با تاکید بر این که در سفره رسانه باید توجه به جسم و هم روح و روان باشد، گفت: در فضای رسانه هم باید خدا را شاهد و ناظر ببینیم و باید معنویت را رشد بدهیم، بصیرت و آگاهی افزایش یابد.

جناب سرهنگ میرحیدری بیان کرد: در سفره رسانه همه اعضای خانواده مشارکت داشته باشند، چارچوبها و دیدگاهها را منتقل کنیم با دیدگاه هماهنگ پدر و مادر متحد باشند، همکاری و صمیمیت، برنامه ریزی صفر تا100، خواسته یا نیاز  مشخص باشد، بچه ها ترس نداشته باشند، اعضای خانواده ورزش، مطالعه کتاب، تحرک و تفریحات سالم داشته باشند.

قواعد و استاندارد ها  

وی با اشاره به قواعد و استاندارد ها برای کامپیوترها و لپ تاپ با توجه به امواج مضر گفت: مانیتورها نباید قدیمی باشد، کنار لپ تاپ و کامپیوتر وسیله فلزی نباشد.

میرحیدری با اشاره به این که باید زاویه پا کمر باید قائمه باشد و پلک زدن فراموش نشود، افزود: در کنار کاربران حین کار با این سیستمها، آب و نوشیدنی، کرم ضد آفتاب و مهمتر از همه ساعت تایم دار و گلدانها طبیعی و بویژه کاکتوس وجود داشته باشد.

وی با بیان این که کسی که در هفته  بیش از 19 ساعت آنلاین شود ریسک اعتیادش بالاست و به سمت اعتیاد مدرن می رود، گفت: گوشی های تلفن همراه قدیمی نود درصد امنیت دارد، هوشمند که شد امنیت 60 درصد می شود وقتی به اینترنت متصل شد امنیت40 درصد، وقتی به شبکه های اجتماعی بخصوص خارجی  متصل شود  90 درصد ناامن است.

وی در خصوص استفاده از تلفن همراه گفت: به دلیل مشکل امواج در محلهایی که ممکن است از تلفن ثابت استفاده شود، اگر تلفن ثابت نبود پیامک استفاده شود، کنار پنجره و حیاط امواج کمتر است، مدت تماس بیش از 1.5 دقیقه نشود در طول شبانه روز بیش از 23 دقیقه نشود اگر سالمی هستید اگر دیابت یافشار خون دارید مدت تماس بیشتر از 5 دقیقه نباشد از هر دو گوش و از هندزفری استفاده شود. و نکته مهم گوشی ها هم جای مشخصی در خانه داشته باشند همیشه کنار فرد نباشند البته در معرض چشم هم نباشد.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان برخوار بعنوان آخرین نکته، گفت: ذکر مستحب بعد از نماز کار فرهنگی و جهادی در فضای مجازی است.

 انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام