امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۷
کارشناس مسائل آمریکا؛

سیاست خارجی امریکا دارای یک روند مشخص با مدل متفاوت است/ باید روی توانمندیهای خودمان مانور بدهیم

دکتر صارمی کارشناس مسائل آمریکا در جلسه ویدئو کنفرانس کشوری معاونت بررسی و گفتمان سازی با بیان این که سیاست خارجی امریکا یک سیاست با یک روند مشخص و مدل متفاوت است، گفت: باید روی توانمندیهای خودمان مانور بدهیم و باید اتکا ما بر قدرت داخلی خودمان باشد توانایی بی اثر کردن تحریمها را داریم.
سیاست خارجی امریکا دارای یک روند مشخص با مدل متفاوت است/ باید روی توانمندیهای خودمان مانور بدهیم
دوشنبه | ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ - ۲۱:۴۶ |
کد خبر : ۱۶۰۰ |
اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، دکتر صارمی کارشناس مسائل آمریکا در جلسه ویدئو کنفرانس کشوری معاونت بررسی و گفتمان سازی با بیان این که سیاست خارجی امریکا یک سیاست با یک روند مشخص و مدل متفاوت است، گفت: باید روی توانمندیهای خودمان مانور بدهیم و باید اتکا ما بر قدرت داخلی خودمان باشد توانایی بی اثر کردن تحریمها را داریم.

صارمی با بیان این که انتخاباب در امریکا بصورت غیر رسمی شروع شده است، گفت: انتخابات امریکا یک پدیده پیچیده ای است چون فرآیند طولانی مدتی دارد و هر رئیس جمهور امریکا از سال دوم ریاست جمهوری فعالیتهای انتخاباتی را شروع می کند.

وی با تاکید بر این که انتخابات ریاست جمهوری کشور امریکا یکی از غیر دمکرات ترین انتخابات در کل دنیا است، اظهار کرد: مردم امریکا بصورت مستقیم در انتخاب رئیس جمهور نقشی ندارند و افرادی بعنوان نماینده انتخابات را انجام می دهند.

 صالحی با اشاره به نحوه انتخابات اظهار کرد: انتخابات امریکا از یکسال قبل شاکله اصلی آن شروع می شود و هر کدام از احزاب انتخابات داخلی را در ایالتها برگزار می کنند و افرادی که حائز شرایط هستند به تدریج از ایالتها بالا می آیند و در یک جلسه نهایی نامزد نهایی انتخاب می شود.

وی افزود: رئیس جمهور مستقر از هر حزبی باشد در دور دوم هم کاندیدای آن حزب خواهد بود اما برای حزب مقابل این روند ادامه دارد و هر ایالت یک نماینده را انتخاب و شرکت کننده ها بعنوان کاندیدای آن حزب در آن ایالت شرکت می کنند.

این کارشناس مسائل امریکا گفت: بعد از این که دو کاندید انتخاب شدند فعالیتهای را شروع می کنند تبلیغات و سه مناظره دارند و یک مناظره برای معاونین رئیس جمهور در امریکا  چون نقش کلیدی دارد و این موضوع امسال هم بخاطر کهولت سن نمایند حزب دمکرات بایدن  مبحث کلیدی است و معاون بایدن ممکن است در دور بعد کاندید ریس جمهور باشد که مورد تایید صهیونیستها هم هست.

کارشناس مسائل امریکا با اشاره به این که ترامپ بخاطر عملکردش در اقتصاد، کاهش نرخ بیکاری، افزایش شاخصهای بورس و این که اولویت امریکاییها هم اقتصاد و معیشت است تا قبل از شیوع کرونا ترامپ خود را برنده اصلی انتخابات می دانست، همچنین دمکراتها دچار اختلافات شدید بودند، گفت: اما با شیوع کرونا کشور امریکا با رکود اقتصادی شدید و افزایش نرخ بیکاری و کوچک شدن اقتصاد و کاهش تولید ناخالص ملی بعد از چین قرار گرفت.  

 وی سپس به نحوه انتخابات در امریکا اشاره کرد و گفت: 538 نفر بعنوان نمایندگان انتخاب کننده رییس جمهور در انتخابات هستند و همچنین در انتخابات امریکا شهروند درجه 1 و 2 مطرح است و کاندیداها هم به ایالتهایی که آرای الکتریکال بیشتر دارند سفر می کنند و ارزش رای افرادی که در ایالتهای با جمعیت بیشتر هستند بالاتر است..

وی سپس به رای پستی در امریکا و این که رای پستی توسط دمکراتها انجام می گیرد و ترامپ از همین الان زمزمه های تقلب را مطرح می کند افزود: بنابراین آرای پستی می تواند روی نتیجه نهایی تاثیر بگذارد

وی با اشاره به این برخی ایالتها همیشه طرفدار یک حزب خاص هستند و تعدادی از ایالتها هم شناور هستند و در هر دوره براساس تبلیغات رای می دهد، به مبحث نظر سنجی ها اشاره کرد و گفت: بحث نظر سنجی ها تا قبل 2016 تقریبا 80 درصد درست بود اما در 2016 بر خلاف نظرسنجی ها ترامپ رئیس جمهور شد.

صارمی با بیان این که جمهوری خواهان در خصوص نظرسنجی ها که شانس بایدن را بیشتر می دانند بحث فرهنگی را مطرح می کنند و معتقدند چون ترامپ در صحنه بین الملل مورد تایید نیست، مردم در نظر سنجی اعلام نمی کنند.  

وی خاطرنشان کرد: در 2016 اختلاف یک تا دو درصد اما امسال 4 تا 5 درصد است و موسسات شرط بندی هم حدود 30 درصد شانس بیشتر را به بایدن می دهند.

کارشناس مسائل امریکا ادامه داد: سیاست خارجی امریکا یک سیاست با یک روند مشخص است اگر اقدامات حزب جمهوری خوا و دمکرات را در 40 سال گذشته بررسی کنیم می بینیم که رویه یکی است مدل فرق دارد اولین تحریمها را در دولت کارتر اتفاق افتاد، برخورد نظامی در دولت ریگان، دوباره طیف شدید و گستره تحریمها در دوره کلینتون بود، در دوره بوش تهدید نظامی و  بصورت چرخشی یکی برخورد سخت دارد یکی برخورد نرم دارد ولی هدف یکی است اوباما شدیدترین تحریمها بر علیه ایران داشت.  

وی گفت: در برخورد با جمهوری اسلامی جمهوری خواهان به واسطه ساختارهای حمایت شونده مالی طرفدار برخورد نظامی هستند همچنین تامین کننده مالی دمکراتها بیشتر یهودیهای داخل امریکا هستند.

 در سناریو خوشبینانه ترامپ تجریمها را برمی دارد و به دنبال مذاکره است

صارمی در خصوص این که کدام کاندید ریاست جمهوری امریکا رای بیاورد گفت: دو سناریو برای هرکدام قابل طرح است اگر ترامپ رای بیاورد در سناریو خوشبینانه مثل همه رییس جمهور های اخیر  امریکا در دوره دوم وزیر خارجه را عوض می کند، که احتمالا تحریمها را برمی دارد چون روسای جمهور امریکا در دوره دوم منافع ملی امریکا برای آنها اولویت قرار می گیرد تحت فشارهای لابی های عربی و صهیونیست و غیره نیستند بررسی گذشته حاکی از این است که در دوه دوم به دنبال مذاکره بوده اند اوباما، جورج بوش پسر، کلینتون و ریگان. در سناریو بدبینانه ترامپ فشار حداکثری را ادامه دهد که منجر به تنش در منطقه و احتمال برخورد نظامی را افزایش می دهد.

در سناریو خوشبینانه بایدن به برجام برمی گردد

وی گفت: در سناریو خوشبینانه بایدن به برجام برمی گردد و در مدل بدبینانه برجام را قبول ندارد تحریمها می ماند در یک حوزه جدیدتر بحث مذاکره مطرح می کند.

صارمی ادامه داد: باید اتکا ما بر قدرت داخلی خودمان باشد توانایی بی اثر کردن تحریمها را داریم همچنین باید روی توانمندیهای خودمان مانور بدهیم باید توانمندی هسته ای افزایش پیدا کند، ذخایر اورانیوم مان به بالاترین حد خودش برسد، غنی سازی در چارچوب برنامه صلح آمیز هسته ای افزایش پیدا کند، فعال سازی آب سنگین اراک با تکنولوژی جدید، توانمندیها در جبهه مقاومت را استفاده کنیم، مهمترین نکته استحکام ساخت درونی نظام است که خیلی از مشکلات کشور حل می شود.   

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام