پیام رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در سالگرد شهادت سرلشکر حجازی

ویژگی‌های ممتاز اخلاقی، خلوص، صفای باطن، شجاعت، شهامت و مدیریت دانش پایه و مبتنی بر آخرین دستاورهای علمی و بیش از چهار دهه مجاهدت‌های خالصانه وی وصف ناشدنی است،خیلی از آنان که بسیج را خوب می‌شناسند از دوران طلایی مدیریت وی به عنوان عالی‌ترین و شاخص‌ترین دوران بالندگی بسیج یاد می‌کنند.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج اصفهان، محمد رضا مردانی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور به مناسبت سالگرد شهادت سرلشکر حجازی پیامی صادر کرد.

 

در متن این پیام آمده است :

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

“وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ ۚ بَلْ أَحْيَاءٌ وَلَٰكِنْ لَا تَشْعُرُونَ”

 

آنان را كه در راه خدا كشته مى‌شوند، مرده مخوانيد. آنها زنده‌اند ولی شما در نمى‌يابيد.

(آیه ۱۵۴ سوره بقره).

 

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تداوم و بالندگی آن مرهون وفاداری و از خودگذشتگی مجاهدینی است که مصالح اسلام و مسلمین را نه تنها بر مطامع دنیوی بلکه بر جان شیرین خویش نیز برتری دادند. جای جایِ حیات طیبه دنیوی شهدای عزیزمان به ویژه شهید سرافراز اسلام سرلشکر پاسدار سید محمد حجازی مشحون از جلوه‌های فداکاری و ایثار است.

 

این شهید عزیز از ابتدای نهضت امام خمینی (ره) از پیشگامان انقلاب بودند و زمانی که دشمنان اسلام با کمک ایادی داخلی خویش در استان‌های غربی ناامنی ایجاد  کردند ایشان خود را به سرعت به غرب کشور رساندند و به مقابله با شرارت‌های ضد انقلاب  در این خطّه از میهن اسلامی پرداختند. رشادت و کیاست‌ ایشان در نبرد با منافقین و گروه‌های ضد‌انقلاب نقش مشهودی در پایان دادن به غائله‌های امنیتی این مناطق ایفا کرد. هنوز خستگی جنگ با ضد انقلاب از تن این مجاهد خستگی‌ناپذیر خارج نشده بود که با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه‌های نبرد با دشمن بعثی شدند. سخنرانی‌های حماسی و دلنشین شهید حجازی در سمت مسئول سازماندهی و اعزام نیروهای مردمی‌ در پادگان گلف اهواز و فرماندهی در صحنه‌های نبرد با دشمن تا ابد در اذهان رزمندگان دفاع مقدس و تاریخ جنگ ماندگار و طنین انداز خواهد بود. سرلشکر حجازی در همه‌ی مسئولیت‌های خود از جانشینی قرارگاه‌های سلمان و قدس در زمان دفاع مقدس گرفته تا مسئولیت‌های پس از جنگ همچون؛ یک دهه فرماندهی بر نیروی مقاومت بسیج، ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشینی فرمانده کل سپاه و قرارگاه ثارالله، معاونت آماد و پشتیبانی نیروهای مسلح و… منشأ  برکات و تحولات منحصربفردی بودند. این شهید عزیز نه تنها برای میهن عزیزمان در داخل کشور بلکه در گستره‌ای به وسعت جغرافیای مقاومت منشأ آثار و ره آوردهای فراوانی بودند، محوریت ایشان در بحث  تقویت و تجهیز حزب اللّه لبنان تا آنجاست که بسیاری ایشان را پایه‌گذار تحوّل و تعالی سازمانی نوین  در حزب الله لبنان می‌دانند‌. همچنین حضور این شهید دلاور در متن تحولات میدانی سوریه از سال ۹۳ به بعد در کنار شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی موجب تقویت مشهود جبهه مقاومت در آن کشور گردید.

 

بدون شک ویژگی‌های ممتاز اخلاقی، خلوص، صفای باطن، شجاعت، شهامت و مدیریت دانش پایه و مبتنی بر آخرین دستاورهای علمی و بیش از چهار دهه مجاهدت‌های خالصانه وی در این مجال اندک وصف ناشدنی است، زیّ زاهدانه و مشی مجاهدانه سردار سرافراز اسلام شهید حجازی تجلّی تآمی از این آیه قرآن است که «مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» از ميان مؤمنان مردانى‌ هستند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند. برخى از آنان به شهادت رسيدند و برخى از آنها در  انتظارند و هرگز عقيده خود را تغییر ندادند (آیه ۲۳ سوره احزاب). توصیف حکیمانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در فرازی از پیام تسلیت خویش به مناسبت شهادت سرلشکر حجازی بیانگر جایگاه والا و مرتبه عالی وی در میان یاران وفادار رهبری عزیز انقلاب است. معظم له در پیام تسلیت خود خاطر نشان می‌سازند:” عمری سراپا مجاهدت، فکری پویا، دلی سرشار از ایمان راستین و آکنده از انگیزه و عزم راسخ، و نیروئی یکسره در خدمت اسلام و انقلاب، خلاصه‌ئی از شخصیت این مجاهد فی سبیل الله است”.

 

اکنون بیش از دو دهه از آغاز سکانداری  وی در نیروی مقاومت بسیج سپری شده است با اذعان بر شایستگی فرماندهان پیشن و بعد از ایشان، هنوز خیلی از آنان که بسیج را خوب می‌شناسند از دوران طلایی مدیریت وی به عنوان عالی‌ترین و شاخص‌ترین دوران بالندگی بسیج یاد می‌کنند و به آن غبطه می‌خورند و بسیج و بسیجی را مدیون زحمات امثال ایشان می‌دانند به همین مناسبت و به جهت ارادتی که همه بسیجیان به این عزیز دارند، برخود فرض دانستم سالگرد عروج مظلومانه این شهید بزرگوار را بهانه‌ای برای بازگویی دلتنگی یاران قدیمی ایشان از فقدان او قرار داده تا با نثار درود و صلوات به روح بلند وی و تمامی شهیدان عزیز بار دیگر عهد و پیمان خود را با ایشان تجدید نماییم، باشد که در ادامه‌ی راهی که ایشان و یاران شهیدشان از جمله سیدالشهدای مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز پیمودند یعنی مسیر جهاد و استقامت در راه آرمان‌های اسلام و انقلاب، ثابت قدم و استوار بمانیم و از هیچ کوششی برای نیل به سوی مدینه‌ی فاضله جمهوری اسلامی یعنی تشکیل تمدّن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب  فروگذاری ننماییم. ان شاءالله

محمدرضا مردانی

 

منبع:مرکز رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج (ناب)