امروز : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
معاون تحلیل و بررسی سازمان بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

هنر نقش محوری در تحقق بیانیه گام دوم دارد

فرهاد مصری نژاد در نشست بیانیه گام دوم که به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه هنر برگزار شد، گفت:هنر نقش محوری در تحقق بیانیه گام دوم دارد.
هنر نقش محوری در تحقق بیانیه گام دوم دارد
دوشنبه | ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۳:۵۱ |
کد خبر : ۱۱۶۱ |
اخبار کانون ها

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، فرهاد مصری نژاد در نشست بیانیه گام دوم که به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه هنر برگزار شد، با اشاره به نگاه ویژه مقام معظم رهبری به هنر و کلید واژه امید و توصیه های هفت گانه بیانیه گام دوم، به نقش محوری هنر در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد.

معاون تحلیل و بررسی سازمان بسیج اساتید استان اصفهان در نشست بیانیه گام دوم که در دانشگاه هنر برگزار شد ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و تسلیت چهلمین روز شهادت سردار دلها شهید سلیمانی و این که طبیعتا در جمع اساتید هنر وقتی بخواهیم بحثی راجع به بیانیه گام دوم و نگاه هنری به این بیانیه داشته باشیم کار بسیار سختی است، گفت: همه ما نگاه ویژه مقام معظم رهبری به هنر را واقف هستیم و می دانیم که ایشان چقدر برای هنر اهمیت قائلند و چه صحبتهایی مکررا در طول ۳۱ ساله رهبری و هم در دوران قبل از آن حتی در سال‌های دهه ۵۰ داشته اند.

وی با اشاره به این که اینکه این هنر چگونه می تواند هنر انسان ساز باشد چگونه می تواند هنری باشد که در خدمت جامعه قرار ‌گیرد و این هنر چگونه می تواند هنر هدایت گر باشد گفت: اگر این هنر در خدمت تفکر الهی و اسلامی قرار گرفت این هنر اثر بسیار زیادی در جامعه می‌تواند داشته باشد.

مصری نژاد در ادامه با اشاره به جمله مقام معظم رهبری که کاری که یک ساعت فیلم می‌کندصدها ساعت سخنرانی چنین تاثیری در جامعه ندارد، گفت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند هنر یک ابزار است مثل بقیه ابزارها اما یک وسیله با اهمیت و پر تاثیر است یعنی نگاه ویژه‌ای به مسئله هنر دارند.

وی با بیان این که عین جمله مقام معظم رهبری این است که هنر یک شیوه بیان است یک شیوه ادا کردن است منتها این شیوه بیان از هر تبیین دیگر رساتر، دقیق تر، نافذ تر و ماندگارتر است گفت: طبیعتا ما اگر پیام ها را بتوانیم به صورت هنری و در قالب های هنر ارائه کنیم قطعاً تاثیر بیشتری خواهد داشت.

مصری نژاد با اشاره به بیانیه گام دوم و این که چند روز دیگر سالگرد صدور آن است گفت: یک سال گذشته بیشتر بحث تبیینی در سطح دانشگاه بوده است.

معاون تحلیل و بررسی سازمان بسیج اساتید استان اصفها بیان داشت: بیانیه گام دوم در شرایطی صادر شد که دشمنان انتظارات و نقشه هایی داشتند اما الان هیچ اثری از آنها حتی در کشورهای خودشان نیست.

وی گفت: اگر بخواهیم بیانیه گام دوم را خیلی خلاصه بیان کنیم و برسیم به جایی که شاید در حوزه مسائل هنری باشد و در آن فضا مجموعه های هنری بتوانند وارد شوند می رسیم به بیانیه گام دوم در انتها که 7 پیشران و برنامه برای آینده نظام دارد و توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده است.

مصری نژاد ادامه داد: اولین آن علم و پژوهش است که این بی حکمت نیست نگاه رهبری حتما این بوده که بعنوان اولین گزینه اگر قرار است برای نظام کاری انجام شود مسئله علم و پژوهش است و بنظرم در شش مورد بعدی هم این علم و پژوهش است که زمینه موفقیت را فراهم می کند.

معاون بسیج اساتید استان اصفهان بیان داشت: قبل از ورود به این 7 عنصر مقام معظم رهبری یک کلید واژه برای ورود به گام دوم انقلاب اسلامی مطرح می کنند؛ دقیقا مقام معظم رهبری مسئله امید را مطرح می کنند، چون کاری که دشمن انجام می دهد مقابله با امید است ترویج یاس این یاسی که در بین ارکان جامعه می بینیم چیزی که بین دانشجویان و گاهی حتی در بین اساتید دانشگاه می بینیم.

مصری نژاد با بیان این که شاید برای ترویج امید، تزریق امید در جامعه یک حرکت هنری یک پدیده هنری اثرش خیلی بیشتر از روش‌های دیگری باشد که می‌تواند در این فضا به ما کمک کند افزود: علاوه بر علم و پژوهش که شاید وظیفه ذاتی دانشگاهها باشد خاصه دانشگاه هنر در بقیه 7 مورد بیان شده دو موضوع که دانشگاه هنر باید خیلی روی آن کار کند و اگر مسیر کارهایی که می‌خواهد انجام دهد یا حتی کلاسهایی که برگزار می کند در این مسیر باشد شاید موفق تر باشد.

وی با تاکید بر این که البته این بدان معنی نیست که بقیه موضوعات نیاز به حضور هنری و فعالیت های هنری ندارد اما دو مورد شاید بیشتر موضوعیت داشته باشد، بیان داشت: یکی مسئله اخلاق و معنویت است اخلاق و معنویت امروز در جامعه خیلی مهم است فضاهایی که بعضا به وجود می آید اینکه ما مقابله کنیم با مسائلی که ضد ارزش است مثل دروغ، خیانت، تهمت، غیبت اینهایی که به عنوان رذائل اخلاقی مطرح می‌شود اگر در قالبهای هنری بتوانیم کاری انجام دهیم که معنویت و اخلاق را در جامعه ترویج دهیم شاید بسیار موفق تر باشیم.

وی ادامه داد: مسئله دیگری که مقام معظم رهبری مطرح می‌کنند بحث سبک زندگی است و الان سبک زندگی ما شاید دچار مشکلاتی است الگوسازی نداریم الگویی نداریم شاید بستری نداریم که سبک زندگی ترویج شود در حد سخنرانی هایی که گاها از سیره ائمه مطرح می‌شود است اما اگر اینها را بتوانیم در قالب یک بیان هنری در جامعه ترویج کنیم می توانیم پیاده سازی این بیانیه گام دوم نقش موثری داشته باشیم.

معاون تحلیل و بررسی سازمان بسیج اساتید استان اصفهان با اشاره به موضوع ارتباط با صنعت و دفتر ارتباط با صنعت و جامعه گفت: در این رابطه به خصوص در دانشگاه هنر بخش جامعه آن بیشتر موضوعیت دارد بنابراین اگر نگاهمان تربیت نسل آینده باشد تربیت افرادی باشد که در آینده قرار است هدایت کشور را در جایگاههای مختلف برعهده داشته باشد دفتر ارتباط صنعت و جامعه بسیار می تواند موفق عمل کند، البته در دانشگاههای نسل چهارم نگاه این است که دیوارها از دور دانشگاه ها برداشته شود یعنی دانشگاه برود متن جامعه مشکلات را برطرف کند الگو سازی کند.

وی افزود: در بحث افکار عمومی حضور هنرمندانه در فضاهای مجازی بسیار ضرورت دارد معتقدم در فضای مجازی دانشگاه هنر نقش بسیار موثری دارد البته حضور در فضای مجازی یک ترکیبی از یکسری تخصص می خواهد که شاید هنر محور آن باشد و در کنارش روانشناس و جامعه شناس و غیره هم باید داشته باشیم که بتوانند در این فضایی که عامل بسیاری از مشکلات است موثر باشد به هر حال گام دوم محور اصلی کار ماست.

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام