امروز : دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۹
مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا؛

استراتژی های آمریکا ایجاد تأخیر یا منحل ساختن اهداف استراتژیک رقبای خود است/ امریکا به طور موردی اهداف دیگری را در اولویت قرار میدهد

بشیر اسماعیلی، گفت: استراتژی های آمریکا در راستای ایجاد تأخیر یا منحل ساختن اهداف استراتژیک رقبای خود است که طبعاً برنامه دستیابی صلح آمیز هسته‌ای ایران هم در این رسته قرار میگیرد. اما به طور موردی امریکا اهداف دیگری را در اولویت قرار میدهد که رکود اقتصادی چین، کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و مهار قدرت رو به رشد اتحادیه اروپا از این جمله هستند.
استراتژی های آمریکا ایجاد تأخیر یا منحل ساختن اهداف استراتژیک رقبای خود است/ امریکا به طور موردی اهداف دیگری را در اولویت قرار میدهد
پنج شنبه | ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ - ۱۱:۰۳ |
کد خبر : ۱۲۳۵ |
اخبار کانون ها

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، بشیر اسماعیلی در رابطه با احتمال بیولوژیک بودن ویروس کرونا و سیاستهای پشت پرده آن، گفت: استراتژی های آمریکا در راستای ایجاد تأخیر یا منحل ساختن اهداف استراتژیک رقبای خود است که طبعاً برنامه دستیابی صلح آمیز هسته‌ای ایران هم در این رسته قرار میگیرد. اما به طور موردی امریکا اهداف دیگری را در اولویت قرار میدهد که رکود اقتصادی چین، کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و مهار قدرت رو به رشد اتحادیه اروپا از این جمله هستند.

این روزهای در جایجای کشورمان و بلکه در سراسر جهان مبحث کرونا و شیوع این ویروس داغ و نگران کننده شده و یکی از سوالاتی که ذهن تقریبا همه را به خود جلب کرده منشا این ویروس است، این که آیا منشا طبیعی دارد، حاصل تکامل طبیعی است و یا مهندسی كروناویروس جدید بیامری زا مطرح است و از آزمایشگاهها بیرون آمده است. در این خصوص بشیر اسماعیلی به سوالات ما در این زمینه پاسخ داد.

 

آقای دکتر بنظر جنابعالی تا چه اندازه این احتمال که کرونا ویروس حمله یا سلاح بیولوژیک است می تواند درست باشد

و تا به حال چه کشورهایی دست ساخت بودن کرونا ویروس را مطرح کرده اند، همچنین چه سرنخهایی در این رابطه وجود دارد که امریکا در دستکاری آن نقش داشته باشد؟

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا گفت: به طور قطع نمی توان گفت شیوع ویروس کرونا بیوتروریستی بوده است یا خیر چون اساسا در این دست موارد، مستندات چندانی در دسترس نیست.

وی افزود: اما اگر از نظر گفتمانی و فکری به این مقوله بنگریم، جنایاتی همچون بیوتروریسم در مرام و مسلک لیبرالیسم و سرمایه توجیه عقلانی داشته و اساسا دور از ذهن نمی‌تواند باشد .

اسماعیلی با بیان این که تا به حال مقامات رسمی کشور های چین، روسیه و ایران، آمریکا را مشکوک به اقدام به عملیات بیوتروریستی کرده اند، افزود: در عین حال در سطح غیر حکومتی، بسیاری از افراد در کشور های مختلف آمریکا را مسبب شیوع بیماری کرونا دانسته اند. 

دبیر هم‌اندیشی اساتید نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان، اظهار داشت: وجود مراکز متعدد بیولوژیک آمریکا در اطراف چین موید فعالیت های تحقیقاتی آمریکا در این راستاست. چنین آزمایشگاه هایی در اطراف ایران و روسیه هم وجود دارند.

وی ادامه داد: در عین حال از نظر استراتژیک هم دلایلی از جمله مهار رشد اقتصادی چین با حربه بیولوژیک که در مواردی مثل ویروس سارس هم مسبوق به سابقه است وجود دارد.

چه دلایلی برای تغییر سمت و سوی امریکا از سلاح اتمی به سلاح بیولوژیک می توان ارائه کرد؟

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: سلاح هسته ای در صورت بکارگیری، عواقب خارج از کنترلی را پدید خواهد آورد که برای آمریکا ریسک بالایی در بر خواهد داشت. به علاوه سلاح های بیولوژیک نوعی جنگ غیر علنی و مخفی هستند که دولت ها به عکس دیگر جنگ ها مسئولیت آن را بر عهده نمیگیرند و در واقع نوعی خنجر از پشت زدن محسوب می گردد.  لذا برای آمریکا این شیوه نوین جنگ‌ در کنار سایر شیوه ها مثل جنگ نرم، جنگ سایبری و جنگ روانی می تواند بسیار کم هزینه تر و کنترل شده تر از جنگ های مبتنی بر تسلیحات نظامی  باشد.

چرا بستر اولیه انتشار این سلاح بیولوژیک چین بود علاوه بر مباحث اقتصادی چه دلایلی وجود دارد؟

اسماعیلی گفت: چین بزرگ ترین رقیب استراتژیک آمریکا و نگرانی عمده ایالات متحده برای از دست دادن هژمونی خود به حساب می آید. در سند استراتژی ملی آمریکا، دو دوره متوالی لزومت شیفت استراتژیک آمریکا از غرب آسیا به چین متذکر شده که نشانه دغدغه های آمریکا در این راستاست.

وی خاطرنشان کرد: بنا توجه به ناکامی آمریکا در مهار چین در یک دهه گذشته، دور از ذهن نیست اگر آمریکایی ها در نهایت به حربه بیولوژیک متوسل شده باشد. 

 

 شیوع این ویروس و ایران را هم از منظر سیاستهای ضد ایرانی مورد بحث قرار دهید؟

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا، بیان کرد: چین، ایران و اتحادیه اروپا را در ابعاد مختلف می توان رقبای آمریکا به حساب آورد که هر سه به مراکز شیوع کرونا بدل شده اند، به قول یکی از کارشناسان آلمانی که با اشاره به این مسأله به طعنه می‌گوید: اگر دست فقط سرنوشت در کار باشد پس حتما سرنوشت یک آمریکایی است !

وی افزود: در رابطه با ایران هم انواع جنگ های نظامی، جنگ نرم، جنگ اقتصادی، فرهنگی و روانی در از میان بردن انقلاب اسلامی بی اثر بوده است، بنابراین حربه بیولوژیک می تواند به عنوان راهکاری جدید به حساب آید که انشاالله به یاری الهی و اهل بیت علیهم السلام و با آگاهی و اهتمام ملی این بلیه هم رفع خواهد شد.

 آیا کرونا ویروس می تواند سیاستی برای این باشد که فکر کشورهای مختلف از جمله ایران را به یک عرصه جدید (بیوتروریسم) جلب کرده و کشور از بحث اتمی غافل شود؟

این تحلیلگر سیاسی اظهار داشت: استراتژی های آمریکا در راستای ایجاد تأخیر یا منحل ساختن اهداف استراتژیک رقبای خود است که طبعاً برنامه دستیابی صلح آمیز هسته‌ای ایران هم در این رسته قرار میگیرد. اما به طور موردی امریکا اهداف دیگری را در اولویت قرار میدهد که رکود اقتصادی چین، کاهش قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و مهار قدرت رو به رشد اتحادیه اروپا از این جمله هستند.

 

ورود به مبحث بیولوژیک چقدر برای کشور مهم است و در چه حیطه ای ضرورت دارد؟

دبیر هم‌اندیشی اساتید نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد استان اصفهان، بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران سالهاست پژوهش های گسترده ای در علوم بیولوژیک آغاز کرده و در این راستا به دستاوردهای زیادی هم نائل شده است. البته دین و آیین ایرانیان و وجود فقیه در راس حاکمیت جمهوری اسلامی اجازه ساخت و بهره‌برداری از سلاح های بیولوژیک را طبعا نخواهد داد، اما ضرورت توسعه این علوم جهت افزایش توان دفاعی کشور در پدافند غیر عامل حملات بیولوژیک بسیار زیاد است .

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام