امروز : یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۲
بیانیه بسیج اساتید ابو مهدی المهندس در تحلیل مسایل اخیر ایران و جهان؛

نفتکش‌های ایران، شکستن دکترین ۱۹۷ ساله امنیتی آمریکا است

رسیدن نفتکش‌های ایران به سواحل دریایی کارائیب را شکستن دکترین 197 ساله امنیتی آمریکا- موسوم به دکترین مونروئه- که اقیانوس اطلس را حیات خلوت آمریکا می‌دانست، باید نامید.
نفتکش‌های ایران، شکستن دکترین 197 ساله امنیتی آمریکا است
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۰۶:۵۴ |
کد خبر : ۱۳۷۲ |
اخبار کانون ها

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، بسیج اساتید ابو مهدی المهندس (دانشگاه صنعتی اصفهان)  با صدور بیانیه ای ضمن گرامیداشت مناسبت های انقلابی،  آغاز  به کار  مجلس یازدهم را نیز تبریک گفته و در تحلیل مسایل اخیر ایران و جهان اظهار می کند رسیدن نفتکش‌های ایران به سواحل دریایی کارائیب را شکستن دکترین 197 ساله امنیتی آمریکا- موسوم به دکترین مونروئه- که اقیانوس اطلس را حیات خلوت آمریکا می‌دانست، باید نامید.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

چهاردهم خرداد هرسال یاد آور ارتحال جانگداز شیخ الفقها وفقیه العرفا حضرت امام خمینی (ره)  بنیانگذار انقلاب کبیر اسلامی است. این روز هم چنین آغاز دوره رهبری نایب برحق ایشان حضرت آیت الله خامنه ای است. یوم الله ۱۵ خرداد نیز آغاز تحول تاریخی ایران معاصر برای نجات از دیکتاتوری وحرکت به سوی حکومت اسلامی است. بسیج اساتید ابو مهدی المهندس (دانشگاه صنعتی اصفهان) ضمن گرامیداشت این مناسبت های انقلابی،  آغاز  به کار  مجلس یازدهم را نیز تبریک گفته، امیدواراست که این مجلس ان شا الله بتواند سرمنشاء تحولاتی ارزشمند برای مدیریت جهادی وانقلابی که امروزه جامعه ما سخت بدان نیازمند است باشد.

اما این روزها  و پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی که از اوج استیصال آمریکا در مواجهه با پدیده انقلاب اسلامی حکایت دارد، درصحنه بین الملل نیز شاهد واقعیت هایی هستیم که نمونه بارز آن ورود نفتکش‌های غول پیکر  ایرانی با پرچم‌های برافراشته جمهوری اسلامی  به حیات خلوت امریکا، یعنی سواحل اقتصادی ونزوئلا می باشد. شاید روایتی راهبردی از این ماجرا خالی از لطف نباشد:

روایت راهبردی اول؛ ایران دورانی از بی‌اعتبارسازی تهدیدات نظامی آمریکا را آغاز کرده  است که پیش از این در دنیا سابقه نداشته است. کافی است یادآوری کنیم که فرمانده کل نیروهای نظامی آمریکا- ترامپ- چگونه از تهدید بزرگ زدن 52 نقطه حیاتی ایران پس از حملات موشکی به عین الاسد عقب نشینی کرد. حال همین عقب نشینی را کنار این موضع رسمی پنتاگون بگذارید که اعلام نمود اساساً از هرگونه‌ برنامه‌ای برای توقیف‌، تجسس یا انهدام نفتکش‌های ایرانی که در راه ونزوئلا هستند، اطلاعی ندارد!

روایت راهبردی دوم؛ حضور نفتکش های ایرانی در سواحل ونزولا مقدمه ترسیم و تثبیت یک معادله  تاریخی  است. معادله‌ای که می گوید، آمریکا اگر در خلیج فارس امنیت می‌خواهد، باید امنیت و اقتدار ایران را در اقیانوس اطلس و در اطراف آبهای سرزمینی خود به رسمیت بشناسد.

روایت راهبردی سوم؛ ایران محموله‌ای را به ونزولا صادر کرده  است که مهمترین ویژگی آن ترک انداختن حقیقی تحریم‌های نفتی و بنزینی آمریکا درباره خود و ونزولا است. تبدیل شدن ایران به پیشران شکستن تحریم‌های آمریکا در یک سطح جهانی البته همه ماجرا نیست. پشتوانه این پیشران شدن، ظاهری اقتصادی ولی در واقع باطنی امنیتی و نظامی دارد. ساده تر آنکه ایران در حال آغاز کردن مسیری است که برای شکستن تحریم‌ها، امنیت جهانی آمریکا را در حال گروگانگیری است.

روایت راهبردی چهارم؛ ایران در روزهای گذشته از طرف سازمان ملل، سفارت سوئیس، نمایندگی خود در آمریکا، کشورهای منطقه نظیر قطر و عمان  و... پیام های صریحی برای آمریکا فرستاده  است که اگر کوچکترین خطایی درباره نفتکش های ایرانی کنند با واکنش قاطع جمهوری اسلامی مواجه خواهند شد. اما واقعیت این است که پشتوانه معتبر بودن این پیام؛ سرنگون شدن گلوبال هاوک، حمله موشکی به عین الاسد، توقیف نفتکش انگلیسی و ... نیز می باشد.

روایت راهبردی پنجم؛ ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به همت قرارگاه خاتم الانبیا (ص) ، نه تنها کشور را خودکفا کرد، بلکه ایران را به صادرات بنزین رساند. از این منظر نقش سپاه تنها ارسال پیام‌های رسمی و غیررسمی راهبردی امنیتی و نظامی به ارتش آمریکا نبوده، بلکه ترسیم محاسبات و پیام جدید اقتصادی به ساختمان وزرات خزانه داری آمریکا به عنوان مرکز فرماندهی تحریم های ایران نیز بوده است.

روایت راهبردی ششم؛ وقتی موشک های سپاه پایگاه عین الاسد را هدف قرار داد، یعنی ایران اولین دولتی بود که در هفتاد سال اخیر به صورت رسمی به آمریکا سیلی نظامی سختی زده است. حال رسیدن نفتکش‌های ایران به سواحل دریایی کارائیب را شکستن دکترین 197 ساله امنیتی آمریکا- موسوم به دکترین مونروئه- که اقیانوس اطلس را حیات خلوت آمریکا می‌دانست، باید نامید. این یعنی اینکه ایران نه تنها در حال حاضر رکورددار جهانی شکستن اقتدارهای نابحق دهه‌های گذشته آمریکا می باشد، بلکه در حال بازگرداندان حقوق طبیعی ملتها برای تجارت ومعامله دردنیای آزاد است. این بازگرداندن حقوق طبیعی گرچه نقطه پایانی مشخصی دارد و آن فروپاشی هژمونی  ایلات متحده است، ولی واقعیت این است که خواست همه ملتها ودولتهای آزاده جهان بوده و همگی از این تحریم شکنی خرسندند. ناگفته نماند که عدم مدیریت درست بیماری کرونا و بحران امنیتی نژادپرستانه امروز شهرها و ایالت های مختلف امریکا خبر از فروپاشی درونی این تمدن پوشالی دارد ورویای واهی غربزدگان را پریشان کرده است !

درپایان با آرزوی روزهای با ثباتی برای نظام جمهوری اسلامی امید واثق داریم هرچه زودتر کشتی عظیم انقلاب با ظهور حضرت ولی عصر (عج)  به ساحل امن ظهور رسیده‌ و آرزوی دیرینه همه مستضعفان عالم محقق شود.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته‌

بسیج اساتید ابومهدی المهندس (دانشگاه صنعتی اصفهان)

 ۱۳ خرداد۱۳۹۹‌

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام