امروز : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۲
یادداشت مسئول کارگروه مطالبه گری بسیج اساتید استان اصفهان:

مطالبه گری در اسلام یک اصل تلقی می شود

مسئله مطالبه گری در اسلام یک اصل تلقی می شود و اینگونه نیست که در حکومت اسلامی فقط مسئولان فرمان بدهند و مردم ملزم به انجام کار باشند بلکه مردم هم باید از مسئولان مواردی که باید انجام شود را مطالبه کنند، تا آنجا که حضرت امیرالمومنین علیه السلام به مالک می فرمایند حق نداری به مردم بگویی من فرمان میدهم و شما باید عمل کنید.
مطالبه گری در اسلام یک اصل تلقی می شود
جمعه | ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ - ۱۷:۳۴ |
کد خبر : ۱۴۵۰ |
اخبار کانون ها

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، مجتبی جعفری مسئول کارگروه مطالبه گری بسیج اساتید استان اصفهان در یاداشتی به مطالبه گری در مبحث کرونا پرداخته است.

مسئله مطالبه گری در اسلام یک اصل تلقی می شود و اینگونه نیست که  در حکومت اسلامی فقط مسئولان  فرمان بدهند و مردم ملزم به انجام کار باشند بلکه مردم هم باید از مسئولان مواردی  که باید انجام شود را مطالبه کنند، تا آنجا که حضرت امیرالمومنین علیه السلام به مالک می فرمایند حق نداری به مردم بگویی من فرمان میدهم و شما باید عمل کنید.

در واقع مطالبه گری از طرف مردم با پاسخگویی از طرف مسئولان دو روی یک سکه هستند و رهبر انقلاب هم بر این دو مطلب تاکید داشته اند. ایشان مکرر بر پاسخگویی مسئولان از یک طرف و مطالبه گری مردم از مسئولان از طرف دیگر تاکید کرده اند. ایشان حتی سال ۸۳ را سال پاسخگویی نامیدند و فرمودند غرض از اینکار زنده کردن روح پرسشگری در ذهن ملت ایران بوده است.

مطالبه گری در یک سطح عالی مربوط است به مطالبه آرمانهای انقلاب از مسئولان که رهبر انقلاب در این زمینه فرمودند لشکر جوانان مومن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمانهای انقلاب بشوند. اما مطالبه‌گری در مسائل مبتلا به نیز موضوعیت دارد. آنچه امروز مدنظر ماست مطالبه‌گری در مسئله کرونا است.

مسئله کرونا که حادث شد ما با یک بسیج عمومی در سطح مسئولان و مردم مواجه شدیم که بسیار امیدآفرین بود و کارهای بسیار موفقیت آمیزی اتفاق افتاد تا آنجا که فوتی های کرونا تا سطح ۳۵ فوتی پایین آمد اما امروز با این پدیده مواجه هستیم که فوتی ها به بیش از ۲۰۰ فوتی هم در بعضی از روزها رسیده است. رهبر معظم انقلاب نیز بر این مطلب تاکید کردند که در مقابله با کرونا آن حرکت گذشته از سوی برخی از مردم و برخی از مسئولان سست شده است. تامین واقعی نیازهای مردم مثل ماسک و مواد ضدعفونی کننده و سایر موارد در این زمینه باید همچنان مورد توجه ویژه باشد و انتظار می‌رود که نیازهای مردم را ارزان و به میزان لازم در اختیار آنها قرار گیرد. مسئله دوم و مهمتر این است که گاهی مشاهده می کنیم برخی از محققان، با هزینه شخصی موفق شده اند به یک دستاورد خوب در زمینه کنترل کرونا یا مداوای آن می شوند اما متاسفانه بودجه لازم در این زمینه تامین نمی‌شود یا حمایت‌های لازم انجام نمی شود. کمک و پشتیبانی به دانشگاه و دانشگاهیان انگیزه برای انجام کار خواهد داد.

به هر حال مطالباتی وجود دارد اما این مطالبه‌گری ها موجب نمی‌شود که ما از وزیر محترم بهداشت و کادر پزشکی به خاطر زحماتشان تشکر نکنیم.  ما از همه مسئولان دلسوز به خصوص از کادر پزشکی تشکر می کنیم و بر روح پرفتوح شهدای سلامت درود می فرستیم و از مردم هم عاجزانه می‌خواهیم که رعایت بهداشت فردی و رعایت پروتکل ها را آنگونه که شایسته است انجام دهند تا به کنترل این ویروس منحوس به طور کامل دست پیدا کنیم؛ انشالله.

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام