امروز : چهارشنب ۰۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸
بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان مطالبه می کنند؛

چرا مسئولان حالا، بعد از ۲۵ سال به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند؟

این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از 80% جوجه ایران را تامین می کرد، برای همین بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان این سوارل را مطرح می کنند که چرا مسئولان حالا، بعد از 25 سال به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند؟
چرا مسئولان حالا، بعد از 25 سال به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند؟
دوشنبه | ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۱۴:۰۸ |
کد خبر : ۱۵۵۱ |
اخبار کانون ها

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از 80% جوجه ایران را تامین می کرد، اما استادان بسیجی دانشگاه صنعتی اصفهان با طرح این سوال که چرا مسئولان حالا، بعد از 25 سال به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند؟، اشاره مختصری کرده و می گویند: حداقل در طی 15 سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم که ما می توانیم این صنعت را احیا نمائیم، ولی گوش شنوایی در کار نبود! و این قصه سر دراز دارد.     

چرا مسئولان حالا، بعد از 25 سال به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند؟

حتما شما نیز در اخبار سراسری شنیدید که " سازمان اقتصادی کوثر برای احیای سویه لاین مرغ آرین وارد عمل شده تا این لاین ایرانی مجددا به زنجیره تولید برگردد". لذا جهت استحضار لازم دیدم نکاتی را در این خصوص به عرض شما برسانم. همانطور که مستحضرید بی تردید کشاورزى، اساس توسعه و پیشرفت همه جانبه  جمهوری اسلامی ایران است، چرا که بستر امنیت غذایی و استقلال اقتصادی کشور در گروه آن می باشد. امام راحل عظیم الشان در این باب فرمودند: "مسئلۀ کشاورزی در کشور ما، در رأس امور است. ایران کشوری است که باید کشاورزان آن اساس همۀ کارها باشند امروز باید کار کشاورزی که عبادت و اطاعت امر خداست تقویت گردد".

و اما بعد با توجه به اهمیت حیاتی و اقتصادی مرغ لاین توجه شما به چند نکته اسای جلب می نماییم:

صنعت طیور کشور پس از صنعت نفت شاید حیاتی ترین و پرسرمایه گذارترین صنعت کلیدی در کشور بشمار رود که نبض امنیت غذایی جامعه را در اختیار خویش گرفته است. شاهرگ این صنعت حیاتی در راس هرم این صنعت یعنی مرغ لاین قرار دارد که تنها کشورهای بسیار انگشت شماری در دنیا دارای آن می باشند. لذا بد نیست در ابتدا بدانید مرغ لاین چیست؟

"مرغ لاین" به جمعیتی از مرغها اطلاق می شود که 100% خالص بوده و قادرند تمامی صفات و خصوصیات ژنتیکی خویش را به نسل های بعدی منتقل کنند. ایران در سال 1362 و پس از کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس، برزیل، هلند، هند، آلمان و فرانسه، هشتمین کشوری بود که مالک مرغ لاینی تحت عنوان " آرین" گردید. بعبارت دیگر شاید بی اغراق بتوان ادعا نمود که تولید مرغ لاین فوق‌العاده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی در صنعت طیور است که همه مرغ‌های دیگر اعم از مرغهای اجداد، ‌مرغهای مادر و مرغهای گوشتی و یا تخم‌گذار از آن مشتق می‌شوند.

مجتمع های پرورش مرغ لاین بسته به میزان انتخاب و پیشرفت ژنتیکی صورت گرفته در آن لاین، صاحب 4، 8، 16 یا تعدادخطوط خالص بیشتری هستند. وقتی عرض می شود که مثلا در مجموعه مرغ لاینی 16 خط وجود دارد، منظور این است که متخصصین اصلاح نژاد در آن مجموعه توانسته اند برای 16 ویژگی و صفت مهم طیور خالص سازی 100% انجام دهند.  لذا هر چند تجمیع این  همه خصوصیات در یک لاین  امر پیچیده، هزینه بر و زمان بری است، ولی قطعا برای کشوری نظیر ایران که توان رسیدن به انرژی هسته ای را دارد نشدنی نیست. ما سالهاست در داخل کشور هم امکانات و هم متخصصینی داریم که اگر صاحب منسبان و نیز رانت خواران اجازه می دادند، توانسته بودند این صنعت را بسیار پیش تر از این احیا نمائیم. 

همانطور که ذکر شد پرورش مرغ لاین کاری بسیار پر هزینه، زمان بر و مستلزم رعایت اصول قرنطیه ای بسیار شدید است، چرا که نگهداری مرغ های لاین بسیار حائز اهمیت است و مرغ‌های لاین مرغهای بسیار حساسی هستند و به هیچ وجه فرصت آزمون و خطا در خصوص آنها وجود ندارد. به همین دلیل بازدید از مزارع مرغ لاین حتی برای مسئولان طراز اول کشور نیز بسادگی امکان پذیر نیست! از مرغهای لاین، مرغهای اجداد، سپس مرغهای مادر و نهایتا مرغهای گوشتی یا تخم گذار حاصل خواهد شد. جالب است بدانید در اواخر جنگ تحمیلی مجتمع تولید مرغ لاین آرین در 1136 هکتار از اراضی بکر و جنگلی بابلکنار (مزرعه شکارگاه اختصاصی قرقاول خاندان سلطنتی) مازندران ایجاد شد که راه اندازی این مزارع بسیار پیشرفته حدود هفت سال به طول انجامید. منشا نژاد مرغ لاین آرین از نژاد Hybro کشور هلند گرفته شده بود که گله ای از آن در سال۶۲ وارد کشور گردید و در این مجتمع پرورش داده شد. این صنعت بسرعت توسعه پیدا کرد بنحوی که در یک مقطع زمانی خاص، این مزرعه عظیم بیش از 80% جوجه ایران را تامین می کرد. ولی بتدریج با صدور اجازه واردات به برخی از شرکت های رانت خوار  و نیز سیاست های مستعمره گرانه کشورهایی نظیر انگلیس و امریکا، نژادهای انگلیسی و امریکایی بتدریج جای این نژاد داخلی را پر کرد، بطوریکه متاسفانه در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مرغ موجود در بازار را نژاد راس (انگلیسی) به خود اختصاص داده است!

 با توجه به تحریم های همه جانبه، انگلیس تا پیش از سال 98 نسبت به مرغ، تحریمی را برای ایران اسلامی ایجاد نکرده بود، چرا ؟ چون از وجود مرغ لاین در کشور آگاه بود و حاضر نبود که مرغ لاین آرین در کشور موجب خودکفایی تولید مرغ گوشتی در کشور شود. لذا این کشور علاقه وافری داشت که این وابستگی تا زمان محو کامل مرغ لاین آرین مستدام باشد. باید به این نکته مهم اشاره نمود که طی تحقیقات صورت گرفته در برخی از دانشگاهها از جمله دانشگاه تهران عملکرد مرغ لاین آرین در مقایسه با لاین راس و آربوراکرز قابل مقایسه بوده و در صورت تامین بهینه تر شرایط پرورش، لاین آرین می توانست حتی با  لاین های خارجی نیز رقابت نماید. لیکن از آنجایی که صنعت طیور همانند صنایع دیگر صد در صد اقتصادی است، لذا برخی معتقدند که صنعت مرغداری کشور تنها از این لحاظ که عملکرد نژادهایی مانند راس و کاپ بالا بود و نسبت به بیماری آسیت کمی مقاوم تر بودند، لاین آرین را کنار گذاشتند. اما این همه واقعیت تلخ در این حوزه نیست!

سوال اساسی که همیشه مطرح بوده و هست این است که برای کشوری نظیر ایران که در حوزه سیاسی حرف برای گفتن در مقابل کشورهای ابرقدرتی نظیر انگلیس و امریکا داشته و دارد صنعتی مثل خودرو ساری اهمیت حیاتی تر و کلیدی تر دارد یا صنعتی مثل طیور که امنیت غذایی کشور به آن وابسته و گره خورده است؟ چرا مسئولین کشور بیش از 40 سال دربهای کشور را به روی واردات خودروهای خارجی بستند، ولی بسیار ساده و راحت درب را به روی شرکت وارد کننده طیور باز نمودند ؟؟؟

شاید (که بهتر است گفته شود قطعا) یکی از دلایل اصلی این امر سوء استفاده برخی افراد و یا شرکت های بزرگ وارد کننده جوجه اجداد و مادر از راس و کاب و آربوراکرز و غیره بوده  و هست و این افراد یا شرکت ها بدلیل رانت کلانی که در گرفتن مجوز واردات و فروش جوجه خارجی داشتند متاسفانه لاین آرین را به گوشه رینگ برده و این لاین را ناک اوت نمودند. لذا امنیت غذایی و زنجیره تامین صنعت مرغ کشور بر خلاف سیاست های کلان اقتصادی که مغایرت کامل با شعارهای اساسی نطام (استقلال و امنیت غذایی) داشت متاسفانه در دست شرکت‌های اروپایی و آمریکایی قرار گرفت و با کمال تاسف شاهد این امر شدیم که بیش از ۸5 درصد از جوجه‌های کشور در اختیار نژادهای وارداتی (کاب فرانسه و راس انگلیس) قرار گرفت.

در طی سالهای اخیر این نگرانی همواره در بین مسئولان امنیتی کشور وجود داشت که اگر زمانی کشورهای صادر کننده نظیر انگلیس و امریکا، جوجه این نژاد را به ایران صادر نکنند، چه بلائی بر سر صنعت مرغداری کشور و از آن بدتر بر سر امنیت غذایی جامعه ایران رخ خواهد  داد؟ جالب است بدانید که در  طی سالهای اخیر هر چند بارها و در دولت ها مختلف درخواست واگذاری این شرکت عظیم 1136 هکتاری داده شده بود، لیکن با پایمردی برخی مدیران و نیروهای دلسوز جلو این خیانت گرفته شد، لیکن فقط و فقط حفظ و نگهداری لاین مذکور در اولویت برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار داشت.

اما ....تا اینکه در سال 1398 اتفاقی که مسئولین امنیتی کشور منتظر وقوعش بودند به یکباره افتاد و انگلستان که منشأ تأمین بخش قابل توجهی از جوجۀ اجداد کشور بود با استناد به تحریم‌های ایالات متحده، از فروش این حلقۀ حیاتی از زنجیرۀ تأمین به ایران استنکاف نمود. بعبارت دیگر اتفاق بی‌سابقه‌ای که هرگز، حتی در زمان بالاترین سطح از تنش‌ها بین ایران و غرب، رخ نداده بود بروز کرد و حال بعد از گذشت بیش از 25 سال مجددا مسئولین ما به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند. کاری که حداقل در طی 15 سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم که ما می توانیم این صنعتی را احیا نمائیم، ولی گوش شنوایی در کار نبود! و این قصه سر دراز دارد.  

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام