امروز : یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۱
مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کووید۱۹ بسیج اساتید استان اصفهان،

در ۶۰ درصد موارد افت اکسیژن خون نشانه کرونا است

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کووید19 بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: تب شاخصه بیماری کرونا در چین بوده و الزاما افرادی که کووید19 می گیرند در ایران تب درگیرشان نمی کند بلکه در 60 درصد موارد افت اکسیژن خون مهمترین علامت است.
در ۶۰ درصد موارد افت اکسیژن خون نشانه کرونا است
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۱۶:۵۷ |
کد خبر : ۱۴۱۹ |
اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کووید19 بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: تب شاخصه بیماری کرونا در چین بوده و الزاما افرادی که کووید19 می گیرند در ایران تب درگیرشان نمی کند بلکه در 60 درصد موارد افت اکسیژن خون مهمترین علامت است.

حمید رضا خدایی، در چهارمین نشست این کارگروه تخصصی، افزود: طبق گزارش مسوولان وزارت بهداشت، در ایران در هر13 دقیقه یک نفر در ایران بر اثر کرونا فوت می کند هر 33 ثانیه یک نفر این بیماری را می گیرد، همچنین هر فرد ناقل که فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی را رعایت نکند بین 406 تا 430 نفر را می تواند آلوده کند در حالی که اگر این فرد فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کند در یک ماه فقط دونفر را می تواند آلوده کند.

وی سپس با اشاره به این که در سطح جهان آمار مبتلایان به کووید 19 در مرز 10 میلیون نفر است گفت: چیزی که در مورد استان اصفهان وجود دارد این است که کاشان و گلپایگان از مرز هشدار عبور کرده و وارد مرحله نارنجی شده است، چند شهر استان هم وضعیت سفید دارد و  یکسری شهرها مثل اصفهان در محدوده زرد است.

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کووید19، با اشاره به رشدی جهشی در آمار بستری شدن، اظهار کرد: طبق گزارش مسئولان ظرفیت تختها در دو بیمارستان خاص کرونا در اصفهان تکمیل شده است.

خدایی با بیان این که نکته ای مهم در صحبتهای مقام معظم رهبری مبحث مطالبه گری بود، تاکید کرد: این موضوع باید بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: مقایسه سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری با سخنرانیهای قبلی حاکی از تاکید ویژه در سه حوزه مدیریت، اجتماعی و اخلاق است و در بحث فلسفه مدیریت بحث غرب را اشاره کردند.

وی با اشاره به آمار کشورهایی مثل امریکا بیان کرد: نکته ای که در سخنان اخیر مقام معظم رهبری مشهود بود اشاره موفقیتهای خیلی زیادی که به دست آوردیم اما ناهماهنگیها و عادی سازی غیر عادی باعث شد که وضعیت نامطلوبی داشته باشیم.

خدایی با اشاره به این که با تلاش شرکتهای دانش بنیان دستاوردهای خیلی خوبی حاصل شده، اظهار کرد: این فعالیتها در رابطه با دارو و واکسن و مباحث فناورانه بوده است.

وی تصریج کرد: اما هیچ شرکت یا دانشگاهی برای یک نقشه راه سیاست گذاری مدون با استفاده از مستندات بومی شیوع کرونا  خاص ایران ورود نداشته است.

 

در ۶۰ درصد موارد افت اکسیژن خون نشانه کرونا است

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کووید19، با بیان این که بعنوان مثال مهمترین علامت این بیماری تب است، گفت: تب شاخصه بیماری در چین بوده ولی در ایران تب در محدوده پایین قرار می گیرد و الزاما افرادی که کووید19 می گیرند در ایران تب درگیرشان نمی کند و نکته مهم این است که در ایران چیزی که اهمیت پییدا می کند در 60 درصد موارد افت اکسیژن خون است، اما در ایران می بینیم برای ورود به سازمانها، ادارات و دانشگاهها و غیره تنها تب اندازه گیری می شود.

 وی با بیان این که در تمام دانشگاهها متخصصان آمار حیاتی و  اپیدمیولوژیستهایی قویی داریم، گفت: لازم است با کمک این متخصصان براساس مستندات بومی وضعیت شیوع کرونا در ایران پیاده شود و الگوهای ایرانی و بومی شیوع کرونا را بررسی کنیم همچنین در خصوص ایمنی جمعی مباحثی مطرح است که باید به آنها پرداخته شود.

خدایی با تاکید بر این که تولید واکسن زمان براست و واکسن هر چقدر هم قوی باشد باز هم ضریب خطا دارد، بیان داشت: در وهله اول پیشگری مهم است.

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام