امروز : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲

حادثه ۱۲ تیر ۶۷ یکی از صدها اقدام ضد حقوق بشری آمریکا در یکصدسال اخیر است

روز يكشنبه 12 تير ماه 1367 هواپيماي ايرباس ايران با 275 مسافر بر فراز خليج فارس مورد اصابت 2 فروند موشك ناو وينسنس آمريكا قرار گرفت كه بر اثر آن تمامی سرنشينان اين هواپيما به شهادت رسيدند، حادثه ۱۲ تیر ۶۷ یکی از صدها اقدام ضد حقوق بشری آمریکا در یکصدسال اخیر است.
حادثه ۱۲ تیر ۶۷ یکی از صدها اقدام ضد حقوق بشری آمریکا در یکصدسال اخیر است
پنج شنبه | ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۱۴:۵۲ |
کد خبر : ۱۴۲۸ |
اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، در 12 تیرماه سال 1367، برابر با 3 ماه جولای سال 1988، ناو جنگی نیروی دریایی امریکا، موسوم به وینسنس، که به‌طور غیرقانونی به آبهای سرزمینی ایران در خلیج فارس وارد شده بود، با شلیک دو فروند موشک، هواپیمای مسافربری ایرباس خطوط هوایی ایران را که از فرودگاه بندرعباس عازم دبی بود، هدف حمله قرار داد و منهدم کرد، در اين فاجعه دلخراش تمامی سرنشينان هواپيما به شهادت رسيدند. در ميان قربانيان اين هواپيما 66 كودك زير دوازده سال ، 52 زن و 46 تن از اتباع ديگر كشورها بودند. پيش از اين حادثه نيز كشتي ايراني ( ايران اجر) مورد حمله نيروهاي نظامي آمريكا واقع شده بود و نيز حملات نظامي آمريكا به سكوهاي نفتي ايران دخالت آشكار آن دولت در منطقه به نفع عراق و عليه جمهوري اسلامي ايران را به وضوح نشان مي‌داد.

آمریکا در کارنامه خود اقدامات ضدحقوق بشری بسیاری دارد در کمتر از یک قرن پس از جنگ جهانی دوم بیش از ۱۰۰ کودتای نظامی و دخالت‌های سیاسی، اقدامات مداخله جویانه در دیگر کشور‌ها در کارنامه این کشور مدافع حقوق بشر وجود دارد، بسیج اساتید استان اصفهان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره 275 شهید این هواپیما، این حادثه دردناک که از جنایت‌های فراموش نشدنی آمریکایی‌ها علیه مردم ایران است  را شدیدا محکوم  می کند.

انتهای پیام/

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام