امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۵۹

شهید شاخص؛ استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی

استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی، عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان بود که به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و در حماسه آزادسازی خرمشهر در سحرگاه سوم خرداد 1361 به درجه رفیع شهادت نائل شد. استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی بعنوان «شهید شاخص 1399» معرفی شده است.
شهید شاخص؛ استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی
شنبه | ۱۳۹۹/۰۳/۲۴ - ۱۸:۱۶ |
کد خبر : ۱۳۸۸ |
مدیریت فرهنگی

به گزارش روابط عمومی بسیج اساتید استان اصفهان، استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی، عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان بود که به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و در حماسه آزادسازی خرمشهر در سحرگاه سوم خرداد 1361 به درجه رفیع شهادت نائل شد. استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی بعنوان «شهید شاخص 1399» معرفی شده است.

 

شهید شاخص؛ استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی

تاریخ تولد:                 1/1/1325

تاریخ شهادت:             2/3/1361

عملیات:                   بیت المقدس

محل شهادت:             خونین شهر

شهید شاخص؛ استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی

 زندگی نامه

شهید در سال 1325 در اصفهان متولد شد. دوران ابتدایی را با موفقیت سپری کرد و در دبیرستان در رشته ادبی مشغول به تحصیل شد و پس از اتمام این دوره در رشته زبان خارجی در دانشگاه اصفهان پذیرفته شد و پس از اخذ لیسانس به خدمت سربازی رفت و با درجه افسری در پادگان مشغول به خدمت گردید.

ورود به جرگه معلمان کشور، پس از خدمت سربازی، و تدریس درس های زبان و انشا در دبیرستان الیگودرز با توجه به علاقه زیادی كه به این شغل داشت، و گسترده تر نمودن فعالیت های مذهبی-اجتماعی و منطقه ای در الیگودرز توسط ایشان، باعث شد که در یکی از شب های زمستان سال 53 ساواک او و دیگر دوستانش را دستگیر و شبانه به زندان کمیته مشترک به اصطلاح ضد خرابکاری تهران منتقل کند و تا حدود 5 ماه ایشان را زیر شکنجه نگاه دارد.

پس از آزادی از زندان، چون دیگر نمی توانست در محل فعال باشد و ممنوع الخروج نیز شده بود، راه هجرت را برگزید و با یک پاسپورت جهانگردی برای به اصطلاح گذرانیدن نوروز به آمریکا رفت. پس از ورود به آمریکا با زرنگی خاصی پاسپورت خود را تغییر داد و در مدت دو سالی که آنجا بود، مدرك فوق لیسانس تکنولوژی آموزشی را اخذ کرد و در عین حال به همکاری با انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا پرداخت.

در مدتی که وی در آمریکا بود، پدرش چند بار از طرف ساواک مورد بازجویی قرار گرفت و با وجود مشکلاتی که بر سر راه شهید در ورود به ایران بود، او در اوایل سال 57 به ایران بازگشت و فعالیت های ضد رژیم خود را ادامه داد. وی پس از چند ماه کار متفرقه، باز هم به سوی تعلیم و تربیت روی آورد و در دانشکده علوم تربیتی اصفهان به تدریس مشغول شد. او در دانشگاه استادی متین و صبور و مبارزه جو علیه خط های انحرافی بود و همچنین یکی از مسئولان عضو شورای جهاد دانشگاهی دانشگاه نیز بود.

شروع جنگ تحمیلی، وی را به صحنه های نبرد علنی با استکبار فرا خواند و او راهی میادین نبرد شد. شهید مصطفی در تاریخ 2/3/61 در عملیات بیت المقّدس (فتح خونین شهر)، در خونین شهر پس از تحمل 3 بار زخمی شدن در مراحل مختلف عملیات، در اثر اصابت گلوله کالیبر 50 در ناحیه ی زیر قلب خود، به دیدار معبودش شتافت.شهید متأهل بوده و فرزندی به نام احسان دارد.

شهید شاخص؛ استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی

 

گوشه هایی از نوشته های شهید

 

مصطفی نیک نژادی

 

نامه ای به امام حسین (ع)، حسین جان سلام، لبیک یا ابا عبدالله!

 ای معنی انسانیت در زمین و زمان، ای که به ما درس دادی و چه درسی، درس خوب زیستن و خوب مردن. ای نور، ای روشنی، ای چراغ فروزان بر مناره تاریخ همه عصرها و نسل ها، امت تو و شاگردان مکتب تو از نزدیک به تو لبیک می گویند. مگر نه این است که تو بودی که ما را با حرکت کمالی خود، درس انسان بودن و انسانی زیستن و انسانی مردن آموختی، آری ما آموختیم درس تو را و به سوی تو حرکت کردیم تا به پا بوست بیاییم.

اگر جسم مان نرسید، روحمان را به سوی خود بخوان که به تو مشتاقانه می نگریم و از تومی خواهیم که ما را به شاگردی خود قبول کرده و نزد پروردگار توانا شفاعت نمایی.

آقا حسین! از خدا بخواه که ما را یاری کند و در این مأموریت سهمگین به ما عنایت فرماید. حسین علی، ای پسر علی، ای که در کربلایی و بوی مشکین مرقدت فضا را برای عاشقان تو مشگ آگین نموده است، به ما و ملت ما نظر کن. ببین که چگونه ستمدیدگان تاریخ و شلاق خوردگان زمین و زمان با زور در زیر چکمه های اهریمنان زمان له می شوند. یکدم بنگر و ببین که چگونه تنها فرزندان خانواده های مسکین، از همه چیز خود برای راه تو می گذرند و به میدان و صحنه تاریخ ساز انقلاب ما می آیند.

ای حسین، ببین که ملت زجر کشیده ما چگونه بعد از هزاران سال اسارت و بردگی زرمندان و زورمندان، مورد هجوم همه ی جانیان تاریخ قرار گرفته اند. ای حسین چگونه است که صحنه کارزار تو باز تکرار می شود و یزیدیان با حسینیان به نبرد بر می خیزند و این چنین پیروان تو، (معلم انسان ها) خون آلود و دردناک به خاک و خون می غلتند.

امام حسین! ما به تو قول می دهیم که در این نبرد هر چند خونین است، هر چند طاقت شکن و مصیبت بار و خانمان برانداز است، تو را رها نخواهیم کرد و به تو قول می دهیم که تا آخر، آخر، با تو بایستیم و تقاص خون تو را از همه یزیدیان تاریخ بگیریم.

حسین جان! ما خوب یاد گرفته ایم که تو را لبیک گوییم و از تو و راه تو با جان دفاع کنیم و این ادعا نیست، بلکه حقیقت است. ببین در جبهه ها چه می گذرد، ببین مردم ما چگونه چون سرو ایستاده اند و چون کوه مقاومند و چون دریا خروشان.

 « لبیك یا حسین، لبیك!»

   "والسلام"

مصطفی، شاگرد تو، اگر قبول کنی

 

گوشه هایی از نامه های شهید

 

مصطفی نیک نژادی

 

نامه ای به احسان

 

بسمه تعالی

 

نامه ای به احسانم، به احسان عزیزم:

فرزند عزیزم! از دور تو را می بوسم و از خداوند متعال مسألت دارم که تو را نیز از درد مندانی قرار بدهد که خوب بفهمی، خوب احساس کنی و خوب برای نجات بشریت از این ورطه خطرناک بكوشی.امیدوارم که زمانی که تو به جوانی و نوجوانی رسیدی، جامعه ای سالم غیر از آنچه ما داشتیم داشته باشی، تا بتوانی چنان رشد کنی که از فیض وجودت همه مسلمانان جهان، بلکه همه    انسان های مستضعف بهره مند شوند.

پسرم! وصیت می کنم که فکر مرا نکن، که من خود راه خود را به حول و قوه ی الهی انتخاب کردم و می بایست در این راه قدم بر می داشتم که اگر نه، پوچ و هیچ و چون آنهایی می شدم که به خود فکر می کردند.مادرت خوب می داند که من شاید خودم را فراموش کرده بودم و او از این جهت نسبت به من نگران بود و از او می خواهم، و تو نیز بخواه که مرا به راستی ببخشد که من در حق او بسیار   کوتاهی ها نموده ام.

پسرم! اگر تو به جای من فرصتی پیدا کردی، از مادرت دلجویی کن و بگو به او که مصطفی باید این می بود، و نمی توانست جز این باشد، که سرنوشت محرومان جهان در این حرکت بوده، و می بایست به پیش می رفت، و ماهم که شاید سهمی در این حرکت داشتیم، باید آن را با کمک خداوند متعال پیش می بردیم.

پسرم! از تو می خواهم که اسلام را خوب بشناسی و انسان ها و الگوهایی را که اسلام او به بشریت تحویل داده چون علی (ع) و حسین بن علی(ع) و فاطمه (ع) و غیره را خوب بشناسی و آنها را شیعه باشی و چون آنها عمل کنی.

پسرم! هیچگاه از فکر مبارزه با کفر جهانی و استکبار شرق و غرب غافل مباش که تمام بیچارگی های همه جهانیان به خاطر وجود اینهاست و تا اینها در صحنه گیتی وجود دارند، فقر، مسکنت، اسارت، دنائت  و همه ناجوری ها و فسادها وجود دارد.

اگر خواستی اینها که گفتم نباشد، با آنها مبارزه کن. پسرم وقتم تنگ است، بقیه را خود بخوان و خود انجام بده.

والسلام

 پدر تو مصطفی

 تو را می بوسم  27/2/1361

 

شهید شاخص؛ استاد شهید دکتر مصطفی نیک نژادی

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام