امروز : جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۱
میزگرد بررسی تخصصی سیل:

بسیج اساتید استان با هدف رویکرد حل مسئله سیل وارد عمل شوند

علی اکبر حسین رضا(معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، معاونت بسیج سازندگی بسیج اساتید استان اصفهان) 🔻در خوزستان با توجه به اینکه قبلا اولویت سنجی شده بود ما بر این اساس یک سری اقلام را آماده کردیم و بعد از اعزام حدود 15 نفر در دو گروه تقسیم شده که گروه اول گروه مشاوره ای بود و گروه دوم اساتیدی بودند که کار جهادی و فیزیکی انجام می دادند و همچنین با حضور خود هم مشکلات را می سنجیدند.
بسیج اساتید استان  با هدف رویکرد حل مسئله سیل وارد عمل شوند
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۰۹:۱۹ |
کد خبر : ۹۱۳ |
یادداشت

علی اکبر حسین‎رضا: بسیج اساتید استان تصمیم گرفتند با هدف رویکرد حل مسئله سیل وارد شوند که با همکاری که صورت گرفت و اطلاع رسانی عمومی خوبی که در کلیه دانشگاه ها انجام شد، اساتید کلیه دانشگاه‎ها استقبال خیلی خوبی برای حضور در میدان داشتند. به دلیل محدودیت زمانی و محدودیت حمل و نقلی که وجود داشت، توانستیم برخی از اساتید داوطلب را به مناطق سیل زده اعزام کنیم؛ با کمک هایی نقدی و غیر نقدی که اساتید انجام داده بودند به استان خوزستان اعزام شدیم و حدود پنج روز در استان خوزستان بودیم.

در خوزستان با توجه به اینکه قبلا اولویت سنجی شده بود ما بر این اساس یک سری اقلام را آماده کردیم و بعد از اعزام حدود 15 نفر در دو گروه تقسیم شده که گروه اول گروه مشاوره ای بود و گروه دوم اساتیدی بودند که کار جهادی و فیزیکی انجام می دادند و همچنین  با حضور خود هم مشکلات را می سنجیدند.

اساتید گروه اول بین مردم رفتند و به شکل های مختلف مشاوره انجام  می دادند و اساتید گروه دوم به روستاها رفته  و نکته مهم در فعالیت این گروه این بود که وقتی به این روستاها می رفتیم با اینکه 10 روز از وقوع سیل گذشته بود اما هنوز در این روستاها که ما حضور پیدا می کردیم هنوز هیچ کمکی به آن ها نرسیده بود.

* این نحوه حضور اساتید در مناطق سیل‎زده چه بازخورد و بازتابی داشت؟

: در خوزستان برای مردم جالب بود که یک سری از اساتید به میان مردم آمده و کمک می کنند و این حضور و درکی که اساتید به معرض نمایش گذاشته بودند برای مردم خوشایند بود. همچنین این که اساتید اصفهانی به خوزستان آمده و به آن ها کمک می کنند یک همدلی بین مردم دو استان ایجاد کرده بود.  نکته ای که برای خود اساتید بسیار مهم بود، این بود که خود سازی که در این سفر شکل گرفت و آن محیط مانند محیط جبهه بود و همه پای کار آمده بودند.

روستاهایی که ما در آن‎ها حضور داشتیم در منطقه فکه و تپه های الله اکبر واقع شده بود که دسترسی حتی قایق هم به آن ها سخت بود. بسیج اساتید استان اصفهان به این روستاها وارد شد و اقلام را به آن ها رساند و مردم با دیدن این گروه علاقه آن‎ها نسبت به سپاه، اساتید و مردم اصفهان خیلی بهتر شد.

* فعالیت علمی و تحقیقاتی هم در این مدت از سوی اساتید انجام شد؟

وی: رویکرد حل مسئله در این روستاها انجام شد و گزارش آن را به صورت مکتوب آماده شد و بر اساس این گزارش نامه‎ای توسط دانشگاه صنعتی اصفهان با هماهنگی پژوهشکده آب بسیج اساتید استان در قالب نامه محترمانه به سران سه قوه در بحث سیل نوشته شد. اهم این نامه این بود که در مناطق سیل زده چیزی که مشاهده نشد مدیریت بود؛ در این مناطق مدیریت یکپارچه ای وجود نداشت و هر کس برای  خودش کار می کرد و کسی نبود که نیروهای جهادی در این مناطق را سازمان دهی کند.

حسین رضا: علی رغم کمک های شایانی که اتفاق می افتاد این کمک ها خوب به دست مردم نمی رسید، در بعضی روستاها کمک ها زیاد بود اما در برخی روستاها حتی بعد از ده روز اقلام به دستشان نرسیده بود. این برای یک کشور نقطه ضعف است که با توجه به دولتی که اکنون سر کار است و ادعاهای بسیاری  هم می کند، اما هیچ قدمی برای مدیریت واحد و یکپارچه در مواقع بحران بر نمی دارد؛ یکی از نکات قابل توجه دیگر این بود که وقتی به عنوان یک گروه جهادی وارد شهر می شدیم یک راهنمایی که به شما نشان دهد کدام منطقه مشکل دارد اصلا در خوزستان وجود نداشت.
اگر بسیج اساتید خوزستان و یا نیروهای سپاه و بسیج نبودند ما نمی دانستیم که کجاها باید وارد بشویم؛ که اگر این موضوع بتواند برای مشکلات این چنینی نظمی پیدا کند می تواند بسیار مفید باشد.

در ادامه گفت  باید قبل از وقوع و حین وقوع پیش بینی های لازم برای انجام برنامه ها داشته باشیم؛ مدیریت پیش بینی غلط و عدم مدیریت واحد در پیش بینی وقوع وجود دارد در سیل خوزستان و لرستان در حریم رودخانه منازلی را ساخته اند در تهران و شمیرانات نیز به حریم رودخانه تجاوز کرده و خانه سازی کرده اند که با یک سیل تمام آن ها تخریب می شود و در آن قسمت منازل یا دام های موجود از بین می روند که دولت و مردم مستلزم کمک به جبران خسارت و بازسازی  آن ها می شوند از ابتدا این برنامه غلط بود.

 

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام