امروز : جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۴
میزگرد بررسی تخصصی سیل:

در موضوع جمع آوری منابع مالی، پویش ملّی اساتید دانشگاه‎ها از سوی بسیج اساتید در سراسر کشور و به‎خصوص در استان اصفهان اتفاق افتاد

فرهاد مصری‎نژاد( معاونت بررسی و تحلیل بسیج اساتید استان اصفهان ومعاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد) : اساتید بسیجی استان اصفهان حداقل یک روز حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه برای سیل زدگان جمع آوری شد و در مرحله اول و در اصفهان 30 میلیون تومان در این طرح کمک کردند.
در موضوع جمع آوری منابع مالی، پویش ملّی اساتید دانشگاه‎ها از سوی بسیج اساتید در سراسر کشور و به‎خصوص در استان اصفهان اتفاق افتاد
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۰۹:۳۰ |
کد خبر : ۹۱۴ |
یادداشت

فرهاد مصری‎نژاد: در موضوع جمع آوری منابع مالی، پویش ملّی اساتید دانشگاه‎ها از سوی بسیج اساتید در سراسر کشور و به‎خصوص در استان اصفهان اتفاق افتاد و حداقل یک روز حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه برای سیل زدگان جمع آوری شد و در مرحله اول و در اصفهان 30 میلیون تومان در این طرح کمک کردند.

وی افزود:  پویش یک روزه حقوق مستمر است و نباید فقط مختص یک یا دو ماه باشد؛ در مرحله جمع آوری اقلام کمک هایی ارسال و از دانشگاه آزاد هم یک ماشین اقلام مختلف بر اساس اولویت های اعلامی اعزام شد. در تیم اول افرادی را اعزام کردیم که نقش مشاوره ای داشته باشند؛ چرا که مردم مناطق سیل زده شرایط سختی داشته و از نظر جسمی و جانی متحمل ضرر شده بودند و در اولین روزها نیاز مبرم به مشاوره داشتند.

* از لحاظ علمی، مدیریت بحران در سیل‎های اخیر در سراسر کشور را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

مصری نژاد سیستم دولتی در واقع سیستم اداری است؛ این دستگاه ها وقتی وارد یک فضا شوند می خواهند در چارچوب آن شرح وظایف تعیین شده فعالیت کنند در واقع باید دستور از مراجع صادر شود و بخشنامه ها به مبادی ذیربط و ارگان های مربوطه برسد تا مرحله عملیاتی شود. ناتوانی بعضی از مدیران در تصمیمات، اقدامات و برنامه ریزی ها و سردرگمی های آن ها باعث عدم هماهنگی و توانایی در مدیریت توزیع نیرو و اقلام شد و کمک ها به خوبی توزیع نشد.

ستاد بحران، ترکیبی از سازمان ها و ارگان های مختلف است که بحرانی را مدیریت می کند هماهنگی در آن وجود ندارد و باید به نحو موثرتری وارد شود؛ رئیس جمهور و یا معاون اول او باید در راس ستاد قرار داشته باشد و افراد و ارگان هایی که درگیر این موضوع می شوند با تمام امکانات و هم خود در ذیل این ستاد قرار بگیرند ستاد بحران باید ورای وزارتخانه ها باشد. همچنین باید جهادگونه و انقلابی وارد شد و مشکلات را حل کرد؛ تا این سیستم درست نشود مشکلات هم حل نمی شود، در مدیریت شهری سیستم مدیریت یکپارچه نیست هر کدام از ارگان ها همدیگر را مقصر می کنند، عزم جهت مدیریت واحد باید به هر طریقی بوجود آید.

* از ساخت و سازهای غیرمجاز به عنوان عوامل تشدید کننده سیل نام بردید. باید با این ساخت و سازها چکار کرد و ماجرای این ساختمان های غیرمجاز تا چه زمانی ادامه دارد؟

فرهاد مصری‎نژاد:  متأسفانه سخت است که جرئت کنیم و بتوانیم با کسانی که ساخت و سازهای غیر مجاز و خلاف های علنی را انجام می دهند مقابله کنیم چون بیشتر آن ها آقازاده‌ها هستند. تا این موضوعات درست نشود نمی توان برای برنامه های بعد برنامه ریزی کرد، مجوزهای غیر قانونی به هر طریقی داده می شود و زمین خواری هایی در بستر رودخانه ها اتفاق می افتد ولی متاسفانه سازمانی که بتواند جوابگو باشد و  بر کار آن ها نظارت کند وجود ندارد و بعد از مدتی با اتفاقاتی مانند سیل این موضوعات هم رسانه ای می شود و دوباره پس از مدتی فراموش می شود تا زمانی که دوباره اتفاقی بیفتد

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام