امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۴۶
میزگرد بررسی تخصصی سیل:

سالیان طولانی در گذشته پیش بینی مدیریت آب های سطحی و بارش های باران را نداشتیم و عدم مدیریت در این حوزه باعث شد که این بارش ها تبدیل به سیل شده و ویرانگر شود.

بیژن شمس (معاونت منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور): ساخت و سازها در بستر رودخانه ها، عدم لایروبی در رودخانه ها، عدم مدیریت منابع طبیعی و عدم پیش بینی در حوزه های مختلف اصلی ترین دلایل وجود سیل بود؛ در استان و شهرهای مختلف سیل آمد و خسارت های بسیار زیاد مالی، جانی، ارضی و دامی به شکل های مختلفی بناها را از بین برد.
سالیان طولانی در گذشته پیش بینی مدیریت آب های سطحی و بارش های باران را نداشتیم و عدم مدیریت در این حوزه باعث شد که این بارش ها تبدیل به سیل شده و ویرانگر شود.
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۰۹:۳۷ |
کد خبر : ۹۱۵ |
یادداشت

* از نظر شما چه عواملی آسیب های سیل را تشدید کرد؟

بیژن شمس: ساخت و سازها در بستر رودخانه ها، عدم لایروبی در رودخانه ها، عدم مدیریت منابع طبیعی و عدم پیش بینی در حوزه های مختلف اصلی ترین دلایل وجود سیل بود؛ در استان و شهرهای مختلف سیل آمد و خسارت های بسیار زیاد مالی، جانی، ارضی و دامی به شکل های مختلفی بناها را از بین برد. سالیان طولانی در گذشته پیش بینی مدیریت آب های سطحی و بارش های باران را نداشتیم و عدم مدیریت در این حوزه باعث شد که این بارش ها تبدیل به سیل شده و ویرانگر شود.

در استان خوزستان شکل و نوع سیل با دیگر استان‎ها تفاوت داشت. استان خوزستان در دشت قرار دارد و پس از یک رشته کوه که چندین سد را در حوزه آبریز خود دارد و تفاوت آن با استان‎های دیگر این است که میزان سدهایی که در استان خوزستان احداث شده با استان‎های دیگر متفاوت است؛ سد کارون چهار از چهار محال و بختیاری به سمت خوزستان و پس از آن کارون سه و کارون یک سد تنظیمی مسجد سلیمان و سد گتون را داریم که سر رشته آبریز آب کارون می شود. همچنین از سمت استان لرستان سد دز و کرخه وجود دارد که آب سد دز با آب کارون ادغام می شود و هر دو به حوزه آبریز خلیج فارس وارد می شود.

حوزه آبریز سد کرخه هم وارد حورالعظیم می‎شود استان خوزستان از سمت استان چهار محال و بختیاری و لرستان در یک منطقه کوهستانی محصور شده است و شیب به سمت دریا و حورالعظیم است در پشت کوهستانی که در مرز بین چهار محال و بختیاری و خوزستان است استان اصفهان قرار دارد.

بیژن شمس: در رابطه با ساخت و سازهای غیرمجاز باید یگوئیم که بعضاً با مجوز دولتی هم ساخته می شوند و نیاز است دولت با عزم جدی و بدون مسامحه و بدون نظر گرفتن هر گونه رانتی به طور جدی با این ساخت و سازها برخورد کند تا حداقل زمینه برای سیل بعدی فراهم نشود. امروزه این ساخت و سازها تبدیل به یک معضل حدی شده که نقش منفی آن ها در بحران هایی مانند سیل، فقط یکی از تبعات آن است و در زمینه های بسیاری مشکل ایجاد می کنند.

 

اخبار فرهنگی

اطلاعیه ها

پیشخوان خدمات

پنل ثبت نام